در مورد چاقی و لاغری با نگاه طب سنتی 2 مطلب وجود دارد. مطلب اول مربوط به نگاهی است که طب سنتی به مزاج ها و اخلاط دارد. یعنی اینکه افرادی را ما به شکل مزاجی، با وزن بیشتر قبول داریم و می شناسیم، یعنی اینکه به اقتضای مزاج فردی درشت و چاق است و بدن پر و عضلانی خواهد داشت و بدنش تمایل داشتن پی و چربی خواهد داشت.

مطلب دوم نیز اشاره به این موضوع دارد که افرادی هستند مزاج شان یا رطوبتی است یا خشک است و در دسته بندی های گرم و خشک و یا سرد و خشک قرار دارند. و از دیدگاه طب سنتی آنها مزاج چاق شدن ندارند و به این راحتی هم افزایش وزن پیدا نمی کنند، مگر با تغییرات سن و در طول زمان.

قطعا هیچ دارویی وجود نخواهد داشت که در مدت زمان کوتاه وزن یا پایین بیاورد و عارضه نداشته باشد و عمدتا متاسفانه تبلیغات کاذبی است که با مقاصد تجاری و اقتصادی انجام می شود.

دمنوش های لاغری و کاهش وزن هم، دمنوش هایی هستند که عمدتا در مطالعات حیوانی و همچنین مطالعات انسانی نشان داده اند که می توانند در کاهش وزن کمک کننده باشند. اما اگر فکر کنیم که هر روز، هر ماده غذایی را که دوست داریم بخوریم و فعالیت بدنی نداشته باشیم و ورزش هم نکنیم، پر خوری هم بکنیم و این نگاه را داشته باشیم که دمنوش کاهش وزن خواهیم خورد و لاغر خواهیم ماند، قطعا یک تفکر اشتباه است.

دمنوش های کمک کننده به کاهش وزن

 1. دمنوش چای سبز

  یکی از معروف ترین دم نوش هایی که در مورد کاهش وزن توصیه می شود چای سبز است که برای خود شواهد علمی لازم را نیز در این مورد دارا می باشد. هر چند واریته آن در جهت تاثیرگذاری در کاهش وزن مهم می باشد.

  جهت پیشگیری از سرطانها به خصوص سرطانهای معده و روده ای (روده کوچک، روده بزرگ، لوزالمعده) ریه، پروستات، سرطانهای مرتبط با استروژن از قبیل اکثر سرطان های پستان استفاده از چای سبز توصیه می شود. طبیعت آن سرد و خشک می باشد و به دلیل داشتن اثر اکسید کننده ی چربی خون به عنوان نوعی عامل موثر در درمان چاقی از آن استفاده می شود. همچنین به واسطه ی نوعی از آمینو اسیدهای موجود در آن، خاصیت ضد توموری نیز دارا می باشد. دارای اثرات ضد پوسیدگی دندان به واسطه داشتن عصاره های اتیل استات تیل و مناسب برای بیماران قلبی برای جلوگیری از تصلب شرایین می باشد. دارای اثرات آنتی اکسیدانی بالا، ضد اسهال قوی، دارای اثرات محافظت از کبد به واسطه داشتن پنی فنول های موجود در آن، و همچنین برای درمان نقرس هم مناسب می باشد.

 2. دمنوش دارچین

  چای دارچین دارای پتاسیم زیادی می باشد و پتاسیم باعث کاهش اثر سدیم در افزایش فشار خون خواهد شد. این دمنوش دارای ویتامین B می باشد که از پیری صورت جلوگیری خواهد کرد. این دمنوش این توانایی را دارد که کلسترول خون را کنترل کند و در تنظیم دستگاه گوارش موثر است. در کمک به کاهش وزن نقش موثر و خوبی دارد و دهان را خوشبو می کند.

 3. دمنوش آویشن

  دمنوش آویشن خواص بسیار زیادی از جمله تقویت اعصاب بینایی، جهاز هاضمه، معده، کبد و کلیه ، بالا بردن فشار خون، لطیف کننده غذاهای غلیظ، اشتها آور و مدر است. و به علت طبع گرم و خشک خود، برای افراد سرد مزاجی که از ناحیه شکم دچار چاقی هستند ، با دفع سموم از بدن به لاغر شدن بدن کمک خواهد کرد.

دمنوش دارچین و دمنوش آویشن نیز جز دمنوش هایی هستند که برای مورد لاغری و کاهش وزن توصیه می شوند و عمدتا چیزهایی هستند که از نگاه طب سنتی، دارای طبع گرم و خشک می باشند. در ضمن دمنوش ها و گیاهانی که مسهل می باشند، طب سنتی مصرف بی رویه، بی قاعده و بیش از اندازه آنها را توصیه نمی کند. مثلا مصرف بی قاعده و بیش از اندازه ی دمنوش برگ سنا، توسط افراد زیادی انجام می شود و اکثر دمنوش های ترکیبی مربوط به این موضوع در بازار دارای برگ سنا می باشند. برگ سنا یک مسهل بسیار قوی است و در طول زمان می تواند باعث گشاد شدن و تنبل شدن روده بزرگ بشود و در نهایت باعث انبساط روده ی بزرگ (مگا کولون) خواهد شد. بعد از ایجاد این مشکل برای روده ی بزرگ، روده در مقابل هر درمانی مقاوم خواهد شد و پس از آن درمان یبوست در افراد به این راحتی انجام پذیر نخواهد بود و متاسفانه در بسیاری از محصولات موجود در بازار از اسامی خارجی سنا (کاسیا) استفاده می شود.

طب سنتی در مصرف محصولات گیاهی و غذایی به اعتدال معتقد است، پس هر چیز خوبی مقدار مصرف معتدل ش خوب است و مقدار زیاد هر چیز خوب هم می تواند برای بدن مشکلاتی ایجاد کند و بر اساس این دیدگاه هر چیزی بدی، کمش هم بد می باشد.

از برگ سنا در 5 محصول و 4 پک سلامتی، توسط تیم فنی و کارشناسی عالیان سبز در واحد مصرف مناسب و بدون عارضه آن استفاده شده است که به قرار زیر می باشند :

محصولات

 1. عصاره ناردین
 2. عصاره کمون
 3. عصاره اسپرکای
 4. دمنوش پیماز
 5. دمنوش حنظل

پک های سلامتی

 1. پک لاغری و کاهش وزن
 2. پک چاقی و افزایش وزن
 3. پک پاکسازی عمومی
 4. پک ضد افسردگی
برچسب ها :