پاکسازی کبد چیست؟

کبد سم زدای طبیعی بدن است، زیرا بدن را از سموم پاک می کند و صفرا تولید می کند تا به هضم سالم غذا کمک کند. یک کبد سالم می تواند تقریباً هر چیزی را که فرد مصرف می کند سم زدایی کند. کبد در سمت راست بدن، درست زیر قفسه سینه قرار دارد.

 

هنگامی که کبد بیمار است، بدن نمی تواند مواد سمی را به خوبی فیلتر کند در نتیجه طیف گسترده ای از علائم بیماری در بدن پدیدار می شوند، از جمله:

 1. خارش
 2. زردی پوست
 3. ورم
 4. مشکلات خونی و عروق
 5. سنگ کیسه صفرا
 6. خستگی
 7. حالت تهوع
 8. اسهال

بسیاری از پزشکان طب سنتی، شرکت‌ ها و وب‌ سایت‌های پزشکی تحقیق کرده و یافته اند که کبد در طی فرآیند فیلتر کردن، سموم بدن را جمع می‌کند. آنها عقیده دارند که با گذشت زمان، این سموم می توانند طیفی از علائم بیماری را ایجاد کنند و حتی ممکن است باعث بیماری های جدی یا افزایش خطر سرطان شوند . با گذشت زمان، با قرار دادن بدن در معرض مواد شیمیایی امکان آسیب رسیدن به کبد وجود دارد . به عنوان مثال، نوشیدن الکل روشی شناخته شده برای از بین بردن عملکرد کبد در طول زمان است.

اغلب کمک به سم زدایی کبد از طریق موارد زیر انجام می شود:

 1. مصرف مکمل هایی گیاهی که برای دفع سموم از کبد طراحی شده اند
 2. پیروی از یک رژیم غذایی مناسب برای کبد
 3. اجتناب از برخی غذاها
 4. استفاده از آب میوه های طبیعی
 5. پاکسازی روده با استفاده از تنقیه

در حالی که نارسایی کبد یک مشکل جدی برای سلامتی است، هیچ سندی مبنی بر جمع شدن سموم خطرناک در کبد سالم وجود ندارد مگر این که کبد در معرض مقادیر زیادی از مواد شیمیایی قرار گرفته باشد.

پاکسازی کبد: واقعیت یا خیال؟

پاکسازی کبد بیماری کبد را درمان نمی کند و نباید جایگزین درمان معمولی شود. یک کبد سالم به طور طبیعی خود را تمیز می کند. کبد ناسالم با پاکسازی کبد بهتر نمی شود. فرد مبتلا به بیماری کبدی نیاز به درمان پزشکی مناسب دارد و ممکن است نیاز به تغییر سبک زندگی یا رژیم غذایی داشته باشد. پاکسازی کبد با گیاهان دارویی جهت پیشگیری از وقوع بیماری های کبد در طب سنتی در نظر گرفته شده است.

و استفاده از مکمل های گیاهی و روش درست و سالم زندگی می تواند از دچار شدن کبد به بیماری پیشگیری کند و جهت اطمینان، کسانی که سابقه ارثی ابتلا دارند حتما باید تحت نظر پزشک طب سنتی یا طب نوین، دستورالعمل ها را پیگیری و اجرا کنند و تا زمان مطمئن شدن از سلامت کبد خود تحت نظر باشند.

گیاهان دارویی موثر بر حفظ سلامت کبد

 1. افسنطین
 2. بادرنجبویه
 3. تخم جعفری
 4. چای سبز
 5. زیره سیاه
 6. شوید
 7. شیرین بیان
 8. کنگر
 9. گزنه
 10. مریم گلی
 11. خار مریم
 12. بومادران
 13. سنبل الطیب
 14. شنبلیله
 15. کاکل ذرت
 16. کاسنی
 17. سماق

می توانند سلامت کبد را بهبود بخشند.

پک پاکسازی کبد عالیان از عصاره های ترکیبی یا در واقع عرقیجات ترکیبی سیکوریا و پرنیان و دمنوش های ترکیبی کاسیا و رازقی تشکیل شده است و از ترکیب این گیاهان در آنها استفاده شده است.

و همچنین زردچوبه نشان داده می تواند یک عامل خوب برای کاهش و کنترل مولکول های پیش التهابی که در شروع، توسعه یا بدتر شدن بیماری ها نقش دارند عمل کند و می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های کبد کمک کند.

پاکسازی غیر اصولی کبد نیز خطراتی برای سلامتی دارد:

 1. رژیم های پاکسازی کبد ممکن است روش های تغذیه اصولی ارائه نکنند : رژیم پاکسازی کبد ممکن است حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز فرد نباشد. با گذشت زمان، این می تواند منجر به کمبود یا سوء تغذیه ، به ویژه در کودکان، زنان باردار، و افراد مبتلا به دیابت و سایر شرایط پزشکی شود.
 2. تنقیه می تواند خطرناک باشد : اگر به درستی تجویز نشود، تنقیه می تواند باعث آسیب های جدی به روده شود.
 3. پاکسازی کبد برای پیشگیری است : وقتی فردی از پاک کننده کبد استفاده می کند، باید تحت نظر یک پزشک طب سنتی دستورالعمل ها را اجرا کند.

آیا پاکسازی کبد می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

برخی از پاک کننده های کبد با بهبود متابولیسم فرد به کاهش وزن کمک می کنند. متخصصان طب سنتی معتقدند که شستشوی کبد از سموم می تواند متابولیسم را بهبود بخشد و به انسان اگر بر طبق قواعد سالم، عمل نماید در جهت کاهش وزن نیز کمک کننده باشند. در واقع، رژیم های بسیار کم کالری می توانند متابولیسم بدن را کاهش دهند . این به این دلیل است که بدن با جذب آهسته تر مواد مغذی، خود را با دریافت کم مواد مغذی سازگار می کند.

برای اکثر افراد ، اجتناب از غذاهای بسیار چرب و الکل می تواند خطر ابتلا به بیماری کبدی را کاهش دهد. در ضمن پرهیز از غذاهای پرچرب مانند گوشت، ماهی یا لبنیات ممکن است به افراد مبتلا به بیماری کبد کمک کند.

پزشکان ممکن است توصیه های غذایی را به افراد مبتلا به بیماری های خاص کبدی ارائه دهند:

 1. التهاب مجاری صفراوی : هنگام پخت و پز از جایگزین های چربی و روغن هسته استفاده کنید زیرا بدن برای تجزیه آن به صفرای کمتری نیاز دارد.
 2. سیروز کبدی : مصرف نمک را محدود کنید. همچنین ممکن است نیاز به کاهش مصرف پروتئین باشد، اما فقط تحت نظر پزشک.
 3. بیماری کبد چرب : غذاهای پر فیبر بخورید و از غذاهایی که کالری بسیار بالایی دارند اجتناب کنید.
 4. هموکروماتوز (زیادی آهن) : از مصرف غذاهای غنی از آهن و مکمل های آهن خودداری کنید. صدف خام نخورید.
 5. هپاتیت C : از مصرف غذاهای غنی از آهن و مکمل های آهن خودداری کنید. مصرف نمک را کاهش دهید.
 6. بیماری ویلسون : غذاهای غنی از مس مانند قارچ، شکلات و آجیل را محدود کنید.

افراد دارای کبد سالم نیازی به اتخاذ رژیم های غذایی خاصی ندارند. صرف یک غذای متعادل و کامل، رژیم غذایی متنوع و محدود کردن مصرف الکل به حفظ سلامت کبد کمک می کند.

راه های بهبود سلامت کبد

برخی از روش ‌های ساده که می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌ های کبدی را کاهش داده و به کبد در دفع سموم بدن کمک کنند عبارتند از:

 1. محدود کردن مصرف الکل: مصرف بیش از حد الکل یک عامل خطر برای بیماری کبد است. افرادی که به الکل اعتیاد دارند باید درمان را در نظر بگیرند.
 2. اجتناب از داروهای غیر ضروری بدون نسخه : هرگز از دوز توصیه شده، به ویژه داروهایی مانند استامینوفن که می توانند به کبد آسیب برسانند، تجاوز نکنید. الکل و داروهای بدون نسخه را با هم مخلوط نکنید.
 3. انتخاب سالن های تاتو و پیر سینگ (سوراخ کردن بدن) معتبر : سالنی را انتخاب کنید که تجهیزات آنها را استریل می کند . در صورت پاک نبودن تجهیزات این طور مراکز، و در صورتی که ایمنی بدن شما نیز پایین باشد احتمال ابتلا به بیماری هپاتیت C برایتان وجود دارد
 4. دریافت واکسن : فرد باید برای هپاتیت A و B واکسینه شود و قبل از سفر به خارج از کشور مطمئن شود که واکسن مناسب را دریافت کرده است.
 5. انجام رابطه جنسی ایمن : این می تواند خطر انتقال بیماری هایی را که بر کبد تأثیر می گذارد کاهش دهد. افراد همچنین باید به طور منظم برای عفونت های مقاربتی (STIs) آزمایش دهند.
 6. اجتناب از مواد شیمیایی خطرناک : هنگام رنگ آمیزی یا استفاده از آفت کش ها، از ماسک استفاده کنید و از تهویه مناسب منطقه اطمینان حاصل کنید.
 7. نوشیدن آب فراوان
 8. شستن میوه ها و سبزیجات : این کار می تواند به پاکسازی آنها از آفت کش ها کمک کند.

با انجام پاکسازی کبد، افراد ممکن است ادعا کنند که وزن خود را کاهش می دهند. اما در بیشتر موارد، این فقط از دست دادن مایعات است. هنگامی که این افراد عادات غذایی معمول خود را از سر بگیرند، اغلب خیلی سریع وزن خود را به دست می آورند.

سبک زندگی سالم، رژیم غذایی متعادل و مشاوره منظم با پزشک برای سلامت کبد بسیار ارزشمند و اثر گذار می باشد. برای محافظت از سلامت کبد، مردم باید از یک استراتژی سلامتی جامع و بلند مدت استفاده کنند.

اگر نگران سلامتی خود هستید، بهترین فردی که می توانید با او صحبت کنید پزشکتان است. آنها می توانند به شما در مورد آنچه که می توانید برای ارتقای سلامت کبد انجام دهید یا هر گونه نگرانی سلامتی دیگری که ممکن است داشته باشید، راهنمایی کنند.