چاق نشدن دلایل زیادی دارد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت :

قبل از اینکه در مورد دلایل چاق نشدن توضیح دهیم، بهتر است خطرات احتمالی کمبود وزن یا لاغری را هم بدانیم :

همان طور که چاقی باعث بروز مشکلات زیادی می شود، لاغری و کمبود وزن نیز خطرناک است، زیرا که سوء تغذیه می تواند باعث :

شود.

اما در صورتی که لاغری بیش از حد نباشد و شما را دچار مشکلات ناشی از سو تغذیه نکند، مشکل آفرین نخواهد بود.

از کجا بفهمیم که کمبود وزن داریم؟

برای شناسایی لاغری افراد از شاخص های زیادی استفاده می شود اما شاخص BMI یکی از معتبرترین آنهاست. اگر BMI یا همان نمایه توده بدنی که از تقسیم وزن به کیلوگرم ببر مجذور قد بر حسب کیلوگرم به دست می آید زیر 18.5 باشد، فرد دچار کمبود وزن است و باید به لاغری ش به عنوان یک بیماری نگاه کند و به فکر درمان آن باشد.

علت چاق نشدن افراد لاغر چیست؟

اگر دچار کمبود وزن هستید، و دوست دارید به وزن مناسب برسید، باید بدانید کمبود وزن هم مانند اضافه وزن ممکن است ناشی از رفتارهای غلط غذایی و برخی از بیماری ها باشند که سلامتی ما را تهدید می کنند.

15 دلیل شایع زیاد نشدن وزن

به اشتهایی اغلب اوقات به دلیل مشکلات روحی و استرس ایجاد می شود. برای افزایش وزن باید غذا بخورید و اگر بی اشتها هستید و می خواهید وزن اضافه کنید، بهتر است غذاهایی را که همه روزه استفاده می کنید را یادداشت کنید و خواهید دید که آنقدرها هم که فکر می کردید زیاد غذا نمی خورید !! 

برخی از افراد لاغر بسیار کند و آهسته غذا می خورند ، آهسته غذا خورن باعث می شود که مغز شما فرصت دریافت سیگنال سیری را داشته باشد و البته تند خوردن باعث چاقی می شود زیرا که دستور سیری را دیر به مغز می رساند.

افراد لاغر ممکن است در طول هفته یک یا دو روز وعده کامل غذایی داشته باشند. برخی از افراد ممکن است با خوردن مواد غذایی کم و نه چندان به سرعت سیر بشوند.

خوردن تمامی وعده های غذایی برای این دسته از افراد بسیار مهم و ضروری است. در حالیکه ممکن است براحتی از خوردن برخی از وعده هایی غذایی بگذرند ، بخصوص صبحانه

غذاهایی مانند سالاد و اسفناج بسیار مفید هستند اما اصلا به افزایش وزن کمک نمی کنند. در حالیکه برای افزایش وزن به کالری نیاز داریم که باید سراغ غذاهایی متراکم مانند ماکارونی و آجیل برویم.

یکی دیگر از عوامل لاغری دلایل ژنتیکی است. برخی از افراد ممکن است غذایی زیادی بخورند اما باز هم چاق نمی شوند. در مورد این افراد نمی توان کار خاصی انجام داد تا وزن اضافه کنند. و تنها به کمک ورزش های ویژه اندام آنها حالت ماهیچه ای و عضلانی پیدا می کند.

شاید کار فرد لاغر فیزیکی باشد و کالری زیادی بسوزاند، و مقدار مواد غذایی که استفاده می کند تنها جوابگوی نیاز بدن اوست و همین عامل باعث می شود هیچوقت در افزایش وزن موفق نشود.

ورزش در کنار رژیم غذایی افزایش وزن مناسب است اما نه هر ورزشی ! مثلا ورزشهای عضله ساز می توانند به ما در جهت افزایش وزن کمک کنند.

بسیاری از افراد می خواهند که وزن اضافه کنند ولی دوست ندارند چربی به بدنشان اضافه شود. اضافه کردن وزن با این روند غیرممکن است.راه مناسب این است که چربی ها را نیز در روند اضافه کردن وزن بپذیریم و بعد از اینکه به نتیجه مطلوب رسیدیم، فکر تبدیل آنها به عضله باشیم.

هیچ روشی کار ساز نخواهد بود اگر به طور دائم پیاده سازی و پیگیری نشود. اگر چند روز رژیم بگیرید و بعد از چند روز به آن عمل نکنید انتظار تغییر را هم نداشته باشید.

یکی دیگر از موانع چاق شدن، باور ماست. باور کرده ایم چون افراد خانواده لاغر هستند ما نیز لاغر می مانیم.

انتظار داریم فردای شروع رژیم غذایی نتیجه مورد نظرمان را به دست بیاوریم و دائم روی ترازو می رویم، بدون اینکه بدانیم برای دیدن نتیجه، حداقل یک ماه فرصت لازم است و همین کارها باعث ناامیدی می شود و بعد می گوییم که من دیگر قادر به اضافه کردن وزن نیستم و ادامه زندگی را باید به صورت لاغر ادامه دهم.

معمولا سوخت و ساز بدن اشخاص کم وزن بالاست ! متابولیسم به میزانی از انرژی گفته می شود که بدن برای انجام فعالیت های روزمره مانند ضربان قلب، تنفس، حفظ دمای نرمال بدن و غیره به آن نیاز دارد.

این عوامل در برخی از افراد منجر به از دست رفتن وزن می شود و به اصطلاح زود آب می شود. البته استرس در بعضی افراد ممکن است دلیل چاقی شود و باید گفت که در هر فردی متفاوت است.

بیماری های انگلی، اختلالات گوارشی و پر کاری تیروئید می تواند مانع بالارفتن وزن بشود. البته با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم می توان این بیماری ها را کنترل و درمان کرد. چاق شدن غیر اصولی برای افراد لاغر می تواند باعث بروز بیماری هایی مانند فشار خون، چربی خون و دیابت شود بنابراین حتما با مراجعه به متخصص تغذیه برای رسیدن به وزن ایده آل تان تلاش کنید.

چطور افزایش وزن موفقی داشته باشیم؟

اگر بارها تلاش کرده اید اما موفق به افزایش وزن و چاقی نشده اید، توصیه اول مراجعه به متخصص تغذیه و یا کمک گرفتن از یک رژیم درمانگر است. همچنین چند نکته کلی برای افزایش وزن موفق وجود دارد که به صورت زیر می باشد :

 • ضعف سیستم ایمنی
 • پوکی استخوان
 • کاهش سطح انرژی
 • ضعف و خستگی
 • اختلالات قاعدگی برای زنان
 • کم خونی
 • مشکلات زایمان و سایر مشکلات 
  1. بی اشتهایی و کمبود مواد غذایی دریافتی
  1. با سرعت غذا خوردن
  1. اهمیت ندادن به برنامه غذایی
  1. حذف وعده صبحانه
  1. انتخاب غذای اشتباه
  1. عوامل ژنتیکی
  1. فعالیت داشتن زیاد
  1. تمرینات ورزشی اشتباه
  1. ترس از اضافه کردن چربی
  1. عدم ثبات در برنامه غذایی
  1. باور غلط برای چاق شدن
  1. نا امید شدن از افزایش وزن
  1. سوخت و ساز یا متابولیسم
  1. استرس و تنش های روحی
  1. ابتلا به برخی از بیماری ها
  1. شب ها به موقع بخوابید و به موقع بیدار شوید.
  2. پس از بیدار شدن از خواب آب بنوشید.
  3. استرس، عصبانیت و فشارهای روانی را از خود دو کنید.
  4. مصرف کافئین و قهوه را کنترل و یا حذف کنید.
  5. هرگز با معده خالی ورزش نکنید.
  6. غذاهای سرشار از کالری و مواد مغذی بخورید.
  7. هیچ یک از وعده های غذایی را در طول روز فراموش نکنید.
  8. وعده های غذایی در تعداد دفعات زیاد و در حجم کم مصرف کنید.
  9. وعده غذایی صبحانه را هرگز فراموش نکنید.
  • و برای اینکه به وزن مناسب برسید از یک رژیم غذایی سالم برای افزایش استفاده کنید