علت بزرگ شدن پروستات

بزرگ شدن پروستات زمانی اتفاق می‌افتد که تجمع هورمون های آندروژن‌ (در مردان هورمون های مردانه) از مرگ سلولی پروستات جلوگیری می‌کنند و باعث تکثیر سلولی می‌شوند و اندازه غده پروستات را زیاد می کنند.

بزرگ شدن پروستات، یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات (Benign Prostatic Hyperplasia-BPH) می تواند علائم اذیت کننده و ناخوشایندی را ایجاد کند که این علائم معمولاً به صورت مشکلات ادراری و جنسی هستند. با این حال، با استفاده از چندین روش درمان با گیاهان داروئی و تغییر شیوه زندگی می توانیم به کاهش علائم کمک کنیم.

BPH معمولاً یک تهدید جدی برای سلامتی نیست، اگرچه می تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد.

در این مقاله، 10 روش درمان با گیاهان را که می توانند در بهبود بزرگ شدن پروستات کمک کننده باشند را به تفصیل شرح می دهیم و علل و عوامل خطرناک بودن این مشکل مردان را مورد بحث قرار می دهیم.

روشهای کمک به درمان بزرگی پروستات با گیاهان دارویی

میزان و شدت علائم BPH موجود در یک فرد، گزینه های درمانی او را تعیین می کند. اگر این وضعیت بر کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد، پزشکان ممکن است داروهایی مانند مسدود کننده‌ های آلفا (آلفا بلاکرها) و مهار کننده ‌های آنزیم 5 آلفا ردوکتاز یا حتی انجام عمل جراحی را تجویز کنند.

آلفا بلاکرها با شل کردن عضلات مجاری ادرار و گردن مثانه به کاهش علائم BPH کمک می کنند، که باعث می شود جریان ادرار بهبود پیدا کند.

داروی 5-آلفا ردوکتاز، تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می کند. DHT یک آندروژن است که از مرگ سلول های پروستات جلوگیری می کند و باعث تکثیر آنها می شود و از طریق این اثرات، اندازه غده پروستات را افزایش می دهد. مهار تولید این آندروژن می تواند به کاهش یا توقف رشد پروستات کمک کند. با این حال، برخی از افراد ممکن است بخواهند داروهای طبیعی برای BPH را امتحان کنند. کسانی که مایل به امتحان این راه ‌حل ‌ها هستند، در صورت امکان، ابتدا باید با پزشک طب سنتی یا پزشک متخصص در زمینه پروستات مشورت کنند.

مواد ذکر شده بالا منابع گیاهی حاوی لیکوپن بودند.

 1. 1- گیاه نخل اره ای ( Sereno repens)
  نخل اره ای برای پیشگیری از پروستات

  نخل اره ای نوعی نخل تزیینی است که می تواند تا 10 پا در آب و هوای گرم رشد کند. میوه این گیاه وقتی رسیده باشد رنگ سیاه مایل به آبی به خود می گیرد. نخل اره ای، نخل بومی جنوب شرقی ایالات متحده است. عصاره این گیاه یک مکمل گیاهی محبوب برای درمان BPH است. نخل اره ای مهارکننده 5 آلفا ردوکتاز است. همچنین دارای خواص ضد التهابی است و می تواند تعداد گیرنده های استروژن و آندروژن (DHT) را کاهش دهد. تحقیقات، مصرف روزانه عصاره نخل اره ای را برای کاهش علائم BPH مفید و اثرگذار ذکر کرده است. عصاره این گیاه به احتمال زیاد اثر گذار است زیرا از تولید هورمون DHT جلوگیری می کند، و این هورمون می تواند در جلوگیری از بزرگ شدن پروستات تاثیر گذار باشد.

  با این حال، در تحقیقات سال 2012 که توسط آزمایشگاه PMC انجام شد با شرکت بیش از 5600 شرکت کننده به این نتیجه رسیدند که از عصاره ی گیاه نخل اره ای می توان برای کنترل و درمان علائم پروستات استفاده کرد.

 2. 2- گرده چمن چاودار (Scale Cereale)
  گرده چمن چاودار برای پیشگیری از بزرگ شدن پروستات

  برخی از افراد از مکمل های گیاهی ساخته شده از گرده چمن چاودار برای درمان علائم BPH و کاهش التهاب پروستات استفاده می کنند . سرنیلتون یک داروی رایج گرده چمن چاودار است. این دارو ممکن است در کاهش یا توقف رشد پروستات تاثیر گذار باشد. عصاره علف چاودار حاوی موادی است که می تواند رشد سلول های پروستات را مهار کرده و التهاب را کاهش دهد. همچنین، عصاره این گیاه می تواند به بهبود علائم BPH ، مانند تکرر ادرار و شب ادراری کمک کند.

 3. 3- گزنه
  گیاه گزنه برای جلوگیری از التهاب پروستات

  گزنه حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مشابه پیگوم (Pygeum) و نخل اره ای است. در واقع، درمان های طبیعی برای اختلالات ادراری مختلف اغلب از ریشه گزنه در ترکیب با نخل اره ای استفاده می کنند. یک بررسی در سال 2019 نشان داد که عصاره ریشه گزنه می تواند به طور موثر علائم BPH را کاهش دهد و کیفیت کلی زندگی افراد مبتلا را بهبود بخشد.

 4. 4- پیگوم آفریکانوم (Pyguem Africanum)
  گیاه بیگوم آفریکانوم برای کوچک کردن پروستات

  عصاره Pygeum Africanum از پوست درخت آلو آفریقایی به دست می آید. این عصاره فواید بالقوه زیادی برای سلامتی دارد و حاوی طیف وسیعی از اسیدهای چرب، الکل‌ ها و استرول ‌ها مانند بتا سیتوسترول است. این مواد اثر آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بر روی سیستم ادراری - تناسلی دارند. دستگاه ادراری- تناسلی شامل اندام های ادراری و تناسلی است. تحقیقات جدیدی در مورد اثر بخشی عصاره Pygeum Africanum وجود ندارد. با این حال، یک تحقیق قدیمی در سال 2007 در مورد نتایج درمان BPH در شش کشور اروپایی، بهبود های مثبتی را در مصرف کنند گان عصاره گزارش کرده است.

  محققان دریافتند که پس از 1 سال درمان، 43 درصد از شرکت ‌کنندگانی که Pygeum Africanum یا (Serenoa repens)نخل اره ‌ای دریافت کرده ‌اند، در امتیاز بندی بین المللی علائم پروستات (IPSS) و کیفیت زندگی خود بهبود یافته اند. با این حال، جایگزین های دیگر سازگارتر با محیط زیست هستند، زیرا برداشت بیش از حد فعلی پوست درخت پیگوم بقای گونه را تهدید می کند.

 5. 5- لیکوپن

  لیکوپن یک رنگدانه طبیعی است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارد. یک مطالعه آزمایشی نشان داد که مصرف روزانه روغن زیتون فوق بکر غنی شده با لیکوپن باعث بهبود سلامت پروستات و کاهش سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات می شود. گوجه‌ فرنگی غنی‌ ترین منبع لیکوپن در دسترس ما انسانها است، اما چند میوه و سبزی دیگر نیز حاوی سطوح پایین ‌تری از این آنتی‌ اکسیدان هستند. معمولاً هر چه رنگ میوه یا سبزی، صورتی یا قرمز باشد، میزان لیکوپن آن بیشتر است.

  سایر منابع لیکوپن عبارتند از:

  1. پاپایا
   گیاه پاپایا جهت بهبود بزرگی پروستات
  2. گریپ فروت صورتی
   گیاه گریپ فروت صورتی به عنوان یکی از گیاهان مفید برای التهاب پروستات
  3. هندوانه
  4. گواوا
   گیاه دارویی گوواوا که برای درمان بزرگی پروستات استفاده می شود
  5. هویج
  6. فلفل قرمز
  7. زردآلو
  8. کلم قرمز
 6. 6- چای سبز

  چای سبز حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها است که برخی از آن ها در تحقیقات نشان داده اند که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به طور بالقوه رشد سلول های خوش خیم پروستات را کند می کنند. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که چای سبز حاوی کافئین است. کافئین می‌تواند مثانه را تحریک کرده و باعث می‌شود که به طور ناگهانی تمایل به ادرار پیدا کنید و علائم BPH را بدتر کند.

 7. 7- روی

  استروژن از جذب روی در روده ها جلوگیری می کند. همانطور که سطح استروژن یک فرد با افزایش سن افزایش می یابد، باعث می شود که مصرف روی نیز در بدن کاهش یابد. تحقیقات نشان می دهد که کمبود بیش از حد روی در بدن ممکن است احتمال BPH و سرطان پروستات را در افراد بالای 50 سال افزایش دهد. مصرف مکمل‌ های روی یا افزایش مصرف روی در رژیم غذایی می‌تواند خطر کمبود روی را در افراد کاهش دهد. روی همچنین می‌تواند تولید DHT را کاهش داده و این آندروژن را از اتصال به گیرنده‌ ها مهار کند و به طور بالقوه علائم BPH را کاهش دهد. طیور، غذاهای دریایی و چندین دانه و مغزها مانند کنجد و تخم کدو حاوی روی هستند.

 8. 8- سویا

  سویا دارای آنزیم مهارکننده 5 آلفا ردوکتاز بوده و یک استروژن با قدرت کم است. سویا می تواند محل‌ های گیرنده‌ ای را که، از استروژن‌ های قوی‌ تر برای افزایش تجمع DHT استفاده می‌کنند، مسدود کند. بتا سیتوسترول یک ترکیب اصلی است که به طور طبیعی در سویا وجود دارد. یک کار آزمایی بالینی قدیمی نشان داد که افراد مبتلا به BPH که با مصرف20 میلی دوز بتا سیتوسترول و به مقدار سه بار در روز، توانسته اند افزایش در جریان ادرار و کاهش حجم باقیمانده ادرار در مثانه را تجربه کنند.

 9. 9- امگا 3

  رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 می تواند به کاهش عملکرد ترکیباتی که در التهاب پروستات نقش دارند کمک کند. غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 عبارتند از ماهی های آب سرد مانند سالمون، ماهی خال مخالی و ساردین و همچنین تخم مرغ، گردو و برخی روغن های گیاهی.

 10. 10- زغال اخته

  زغال اخته حاوی مواد مغذی گیاهی با خواص ضد التهابی است. در یک مطالعه کوچک در سال 2010 ، 21 مرد، 500 میلی گرم پودر زغال اخته خشک را سه بار در روز به مدت 6 ماه مصرف کردند. در مقایسه با کسانی که این کار را انجام نداده بودند، مصرف کنند گان زغال اخته، میزان بهبود بیشتری در کیفیت زندگی و کنترل جریان ادرار خود داشتند.

نکات مهم جهت بهبود بزرگی پروستات

طبق تحقیقات انجام گرفته پیشنهاد می شود که کارهای زیر را برای بهبود علائم بزرگی پروستات انجام دهید که شامل:

 1. تلاش برای ادرار کردن حداقل یک بار قبل از خروج از خانه جهت جلوگیری از ریزش ادرار یا سایر حوادث احتمالی که باعث ایجاد استرس در موقعی که در ملاء عام هستید می شود.
 2. ادرار مضاعف، که شامل تلاش برای ادرار کردن چند دقیقه پس از اولین بار ادرار، به منظور تخلیه مثانه تا حد امکان است.
 3. سعی کنید 2 ساعت قبل از خواب مایعات ننوشید و با مثانه پر نخوابید.
 4. حفظ وزن متعادل بدن
 5. ورزش منظم
 6. اجتناب یا محدود کردن استفاده از محصولاتی که باعث کم ‌آبی بدن می‌شوند ، مانند داروهای سرماخوردگی و ضد احتقان‌ ها
 7. پس از ادرار کردن با ماساژ مجرای ادرار، که به صورت فشار ملایم کیسه بیضه با انگشتان دست به سمت بالا است، کمک کنید تا ادرار باقی مانده در مجرای ادرار خارج شده تا بعداً از نشت آن جلوگیری شود.
 8. محدود کردن مصرف چربی های اشباع شده در گوشت قرمز، غذاهای سرخ شده و لبنیات
 9. خوردن مقدار زیادی از گیاهان داروئی، به ویژه گیاهان غنی از بتا سیتوسترول، مانند سبزیجات برگ سبز، سبوس برنج، جوانه گندم، بادام زمینی، روغن ذرت، آجیل و سویا

دلایل بزرگ شدن پروستات چیست؟

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، علت آن هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH است، البته پزشکان و محققان هنوز در تلاشند تا مشخص کنند که چگونه و چرا سلول های پروستات برخی افراد شروع به تقسیم غیر طبیعی می کنند.

عوامل خطر بزرگ شدن پروستات چیست؟

عواملی که می توانند خطر بزرگ شدن پروستات را افزایش دهند عبارتند از:

 1. سن
 2. دیابت
 3. چاقی
 4. سابقه خانوادگی BPH
 5. بیماری قلبی

بیشتر مردان تا سن 60 سالگی 50 درصد و در سن 85 سالگی 90 درصد شانس ابتلا به BPH را دارند.

راهنمای مصرف غذاها جهت کنترل BPH

انواع مختلفی از غذاها و مواد مغذی که می توانند BPH و علائم مرتبط با آن را کاهش دهند یا تحریک کنند.

غذاهایی که ممکن است برای افراد مبتلا به BPH مفید باشند عبارتند از:

 1. غذاهای غنی از فیبر ، مانند غلات کامل، حبوبات، لوبیا، و سبزیجات تیره و برگ دار
 2. میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان ها که معمولا قرمز تیره، زرد یا نارنجی هستند
 3. غذاهای غنی از روی، مانند تخم مرغ، بیشتر انواع غذاهای دریایی و آجیل
 4. محصولات حاوی فیتواستروژن مانند غذاهای سویا، نخود، یونجه و لوبیا فاوا

غذاهایی که افراد مبتلا به BPH یا کسانی که در معرض خطر ابتلا به آن هستند، باید از آنها اجتناب کنند یا محدود کنند عبارتند از:

 1. کافئین
 2. شیرین کننده های مصنوعی
 3. الکل
 4. نیکوتین
 5. نوشیدنی های گازدار
 6. غذاهای نشاسته ای و تصفیه شده
 7. گوشت قرمز

ایجاد تغییرات در رژیم غذایی می تواند به افراد در مدیریت یا پیشگیری از بزرگ شدن پروستات و هرگونه علائم ناشی از آن کمک کند.